Dla rodziców
Podstawowe informacje dla rodziców
- Jeśli dziecko żyje w atmosferze krytyki, uczy się potępiać
- Jeśli dziecko doświadcza wrogości, uczy się walczyć
- Jeśli dziecko musi znosić kpiny, uczy się nieśmiałości
- Jeśli dziecko jest zawstydzane, uczy się poczucia winy
- Jeśli dziecko żyje w atmosferze zachęty, uczy się ufności
- Jeśli dziecko jest akceptowane i chwalone, uczy się doceniać innych
- Jeśli dziecko żyje w atmosferze uczciwości, uczy się sprawiedliwości.
- Jeśli dziecko żyje w poczuciu bezpieczeństwa, uczy się pewności i pewności siebie
- Jeśli dziecko żyje w atmosferze aprobaty, uczy się lubić siebie
- Jeśli dziecko żyje w klimacie akceptacji i przyjaźni, uczy się tego jak znaleźć miłość i wartości w świecie.
Jako rodzice skupiamy się na tym, by przekazać dzieciom jak najwięcej swojej życiowej mądrości. TYMCZASEM W WIELU SPRAWACH TO ONE RADZĄ SOBIE LEPIEJ NIŻ MY! Pora odwrócić role i dowiedzieć się, w jakim zakresie mogłyby nam ( taj, tak!) udzielić korepetycji..
Wychowanie dziecka, jak każdy kontakt z drugim człowiekiem, jest relacją, w której obie strony wpływająca siebie. Rodzice, którzy aktywnie uczestniczą w rozwoju maluchów, obserwują także zmiany w sobie.
Ewoluuje system wartości, styl reagowania na bodźce, priorytety i metody rozwiązywania problemów. Posiadanie dzieci zmienia człowieka – to oczywiste. Wiele matek inaczej nie opanowałoby sztuki prasowania, umawiania wizyty lekarskiej, pilnowania potrawki z kurczaka i jednoczesnego zerkania, czy ich dziecko jest bezpieczne. Spanie na żądanie w każdej pozycji to dla wielu chleb powszedni, a całkowita modernizacja systemu wartości, w którym bezpieczeństwo i dobro dziecka zajmuje kluczowe miejsce, to norma.
Nie da się pominąć faktu, że rodzice s a dla dzieci przewodnikami pożyciu. Rzadziej myślimy o tym, że i my moglibyśmy brać z nich przykład. Ot, choćby w kilku sprawach:
- ANGAŻOWANIE SIĘ W SWOJE ŻYCIE
- BRAK SNOBIZMU
- UMIEJETNOŚĆ ZABAWY
W dorosłym życiu bywa różnie. Czy potrafisz cieszyć się z poznawania ludzi? A może zamykasz się w wąskim gronie tych samych znajomych od lat? Jeśli tak, to weź przykład ze swojego dziecka i otwórz się na nowe znajomości.
- ELASTYCZNOŚĆ EMOCJONALNA
- KONTAKT Z WŁASNYM CIAŁEM
Funduje sobie ćwiczenia kinezjologiczne, raczkując lub wchodząc bez opamiętania na wszystkie możliwe murki i krawężniki. My za to zakładamy buty na wysokim obcasie, żeby to cudowne dla mózgu ćwiczenie skutecznie sobie uniemożliwić. Gdy dziecku dzieje się cos przykrego biegnie do mamy, żeby je przytuliła, wygłaskała i tym samym „usunęła” przykrość z jego ciała. My odchodzimy na bok i przeżywamy smutek samotnie kumulując go na stałe w ciele. Dziecko wie, kiedy i ile chce jeść, my wiemy, kiedy się powinno jeść a na dodatek dojadamy po swoich dzieciach. Szkodzimy swojemu ciału tylko dlatego, żeby jedzenie się nie zmarnowało.
- MIŁOŚĆ NA ŚMIERĆ I ŻYCIE
Dziecko patrzy na nas ze zdziwieniem, jeśli sugerujemy coś innego. Jak to – minie?
Jedną z ważnych cech dziecka jest umiejętność angażowania się bez opamiętania. Ta cecha przeraża dorosłych, a przecież gdybyśmy w to,co robimy albo przeżywamy, angażowali się bez reszty, życie przynosiłoby nam równie wielką satysfakcję, jaką przynosi dzieciom.
Gdyby dzieci pracowały w korporacjach, syndrom wypalenia zawodowego w ogóle by nie istniał. Gdyby tylko zauważyły, że już nie są na sto procent zainteresowane, po prostu zmieniłyby pracę.
- POCZUCIE MOCY
- UROK PODOBNYCH PRZYJEMNOŚCI
- BYCIE EGOCENTYKIEM
- NAUKA PRZEZ PRZYKŁAD
Gdy następnym razem poczujesz pierwszy przypływ irytacji spowodowany zachowaniem swojego dziecka, gdy zaciśniesz zęby, bo ono po raz setny chce wejść na drabinkę lub znów rękoma i nogami broni się przed jedzeniem gotowanej marchewki – zadaj sobie pytanie: czego mnie uczy jego zachowanie?. Postaraj się nazwać tę cechę dziecięcej osobowości, która tak cię zirytowała: słuchanie sygnałów swojego ciała, walka o realizację swoich potrzeb, brak barier, brak snobizmu, poczucie mocy czy może angażowanie się bez reszty? Najprawdopodobniej najbardziej irytuje cię ta cecha, której ci brak, i z jakiegoś powodu boisz się znów w nią wyposażyć. To sygnał, że czas zacząć naśladować swojego małego mistrza!