Dla rodziców

Podstawowe informacje dla rodziców

Jak zadbać o zdrowie przedszkolaka?

W jaki sposób można zmniejszyć ryzyko przeziębień i infekcji?  Najlepiej zapobiegając im przez odpowiednie ubieranie dziecka, zapewnienie mu codziennego ruchu na świeżym powietrzu i urozmaiconą dietę.
  • Codziennie zapewnij dziecku pobyt na powietrzu. Dzięki ruchowi (spacerom, jeździe na rowerze i zabawom na placu zabaw) wzrasta odporność układu immunologicznego.
  • W zimowe i jesienne dni chroń dziecko zarówno przed wyziębieniem, jak i przegrzaniem. Ubieraj je tak samo ciepło, jak siebie, najlepiej „ na cebulkę” – biegającemu maluchowi prawdopodobnie będzie cieplej niż tobie i kilka warstw ubrania pozwoli dopasować je do zmieniających się warunków atmosferycznych oraz aktywności dziecka.
  • Słuchaj uważnie, kiedy dziecko mówi o swoich odczuciach związanych z temperaturą . Jeśli odmawia włożenia dodatkowego swetra, twierdząc, że jest mu ciepło – zapewne tak jest! Możemy to sprawdzić, dotykając karku – jeśli jest chłodny, maluchowi może być zimno, jeśli rozgrzany – na pewno jest zbyt ciepło ubrany.
  • Przegrzewanie dziecka to główna przyczyna przeziębień i infekcji w okresie jesienno- zimowym. Zbyt ciepłe ubieranie dziecka czy wysoka temperatura w pomieszczeniu, w którym spędza dużo czasu, zaburzają wewnętrzną termoregulację- maluch szybciej marznie, źle znosi zmiany temperatur i z tego  powodu… częściej choruje. Temperatura w domu powinna wynosić 20 stopni, a w sypialni może być niższa. Pomieszczenia w których przebywa dziecko, należy często wietrzyć.
  • Pamiętaj, że najwięcej ciepła organizm traci przez głowę i stopy. Odpowiednim zabezpieczeniem na spacerze będzie lekka czapka z polaru, „niegryzącej” dzianiny lub wełny. Jeśli dziecko nie lubi szalika, doskonale sprawdzi się wygodna „ kominiarka”. Buty powinny być nieprzemakalne, na grubej podeszwie , ale lekkie dobierając rozmiar, pamiętaj, że powinny się zmieścić w nich dodatkowe skarpetki – warstwa powietrza między nimi będzie mocniej izolowała od zimna.
  • Motywuj dziecko do samodzielnego ubierania się. Dyskretnie obserwuj, jak radi sobie z tymi czynnościami, pomagaj tylko wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba ( w przypadku nieudanych prób). Rozmawiaj z nim na temat doboru ubrania odpowiedniego do panujących warunków atmosferycznych.
  • Jeśli dziecko ma nieprzemijające objawy przeziębienia i przez dłuższy czas jest zakatarzone, ma gorączkę, kaszel, bóle głowy czy kłopot z pęcherzem – konieczne skontaktuj się z lekarzem. Mogą to być symptomy poważnej choroby np.: zapalenia oskrzeli lub płuc i tylko lekarz jest w stanie ocenić, jaka terapia jest dla dziecka  najkorzystniejsza.